Internet to medium, którego dynamiczny rozwój i potencjał potrafią wykorzystać przede wszystkim młodzi ludzie. Jest nieodłącznym elementem ich życia społecznego, codziennych aktywności i rozrywki. Dziś trudno wyobrazić sobie nastolatka, który potrafiłby obejść się bez nowych technologii.

Internet otwiera przed młodym pokoleniem wiele możliwości, ale jednocześnie niesie ze sobą nowe wyzwania. Jego dynamiczny rozwój fascynuje i wciąga nastolatków. Dla młodych ludzi sieć nierzadko staje się pozornie prostym narzędziem do kształtowania swojego wizerunku, miejscem złudnie bezpiecznym, gwarantem anonimowości czy panaceum na ich problemy. Internet to kopalnia możliwości i okno na świat, w którym obok wartościowych treści i odpowiedzialnych internautów, spotykamy drastyczne obrazy i agresywnych użytkowników. Na destrukcyjny wpływ internetowych treści szczególnie narażeni są młodzi ludzie. Spośród polskich gimnazjalistów, 67,3% zetknęło się w internecie z różnego rodzaju materiałami pornograficznymi, a 21,5% nastolatków doświadczyło przemocy w sieci. Młodzi ludzie są również narażeni na utratę kontroli nad korzystaniem z internetu, co może prowadzić do izolacji, a także zaniedbywania nauki, zdrowia czy kontaktów z rówieśnikami. Odsetek nastolatków dysfunkcyjnie korzystających z sieci, czyli nadużywających internetu lub zagrożonych nadużywaniem wynosi 13,3% (EU NET ADB).

Pamiętaj!

  • Przedyskutuj z dzieckiem, które aplikacje warto ściągnąć i na co podczas korzystania z nich należy zwracać uwagę. W przypadku dzieci starszych możesz uzgodnić z nimi, które aplikacje mogą instalować samodzielnie.
  • Zanim polecisz daną aplikację dziecku, przeczytaj jej opis i zapoznaj się z recenzjami innych użytkowników.
  • Zapoznaj się z możliwymi ustawieniami ochrony rodzicielskiej na urządzeniu mobilnym, z którego korzysta dziecko. Rozważ wyłączenie możliwości dokonywania zakupów w aplikacjach. Możesz też poszukać specjalnych aplikacji, które wspomagają rodziców w ochronie rodzicielskiej.
  • Nie pozwól dziecku na korzystanie z konta w iTunes, App Store lub Google Play, które jest połączone z twoją kartą kredytową. Stwórz dla dziecka oddzielne konto. Możesz ewentualnie podarować dziecku voucher, który pozwoli mu na ściąganie płatnych aplikacji lub dokonywanie mikropłatności tylko do pewnej ustalonej wcześniej kwoty.
  • W szczególności uważaj na aplikacje wymagające podania wielu danych osobowych lub dostępu do wielu zasobów urządzenia mobilnego.
  • Najlepiej instaluj aplikacje pochodzące z oficjalnych sklepów, które albo weryfikują aplikacje ze swojej oferty, albo umożliwiają zgłaszanie aplikacji wadliwych.
  • Raz na jakiś czas zrób przegląd aplikacji zainstalowanych na urządzeniu przenośnym i usuń te nieużywane.
  • Zabezpiecz urządzenie mobilne hasłem/PIN-em, chroniącym je przed dostępem niepowołanych osób.
  • Zainstaluj na urządzeniu przenośnym oprogramowanie antywirusowe, które pomoże wykrywać szkodliwe aplikacje.
  • I wreszcie – pamiętaj o ustaleniu z dzieckiem limitu czasu, który może spędzać na zabawie z aplikacją i zachęć je, aby zgłaszało ci, jeśli napotka coś, co je zaniepokoi.