Dopalacze kradną życie!

Dopalacze to narkotyki wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Najczęściej po substancje psychoaktywne sięgają młode osoby

 

Jak postępować z nastolatkiem, który eksperymentuje z dopalaczami?

Nie ignoruj pierwszych sygnałów zmiany zachowania

Jeśli Twoje dziecko zaczęło zachowywać się w sposób nietypowy, spędza więcej czasu poza domem, z grupą nowych znajomych, a jednocześnie unika kontaktu z rodzicami (opiekunami), opuszcza się w nauce, zaniedbuje swój wygląd lub też zamyka się na długie rozmowy w swoim pokoju – sprawdź, co się dzieje. Być może zażywa narkotyki.

Jak rozpoznać nielegalne substancje?

Najczęściej występują pod postacią białego proszku, suszu, tabletek. W zależności od rodzaju ,,dopalacza” może być on połykany, wciągany przez nos, wstrzykiwany lub inhalowany. Substancje, określane jako dopalacze, sprzedawane są w internecie, ale także w sklepach stacjonarnych pod neutralnymi nazwami: „śmieszne rzeczy”, „wszystko po 5 zł”, czy w lokalach oferujących orientalne zapachy do pomieszczeń, środki do czyszczenia sprzętu elektronicznego czy artykuły kolekcjonerskie.

Na co zwracać

uwagę:

  • rozszerzone źrenice, słowotok, nadmierną ruchliwość, zaburzenie snu, chudnięcie, zmienność nastrojów, trudności w koncentracji, niepokój, ataki agresji, krwotoki z nosa – te objawy mogą świadczyć o tym, że dziecko zażywa substancje stymulujące.
  • nietypowy zapach włosów, ubrania, nadmierna wesołość, przekrwione oczy, kaszel, zwiększony apetyt, zaburzenia koordynacji ruchowej powinny wzbudzać podejrzenia, że dziecko może palić mieszanki ziołowe (kanabinoidy). W pokoju może unosić się zapach dymu, w kieszeniach mogą znajdować się suszone, rozdrobnione liście, jak również inne akcesoria – szklane fifki, bibułki, zapalniczki, charakterystyczne foliowe torebki
  • nieobecny wzrok, zaburzenia percepcji i świadomości, nadwrażliwość zmysłów, halucynacje wzrokowe i słuchowe, lęk, panika, urojenia mogą świadczyć o zażyciu substancji halucynogennych. W przypadku przedawkowania wystąpić mogą: dreszcze, ślinotok, wymioty, zesztywnienie lub zwiotczenie mięśni. Kontakt z osobą, która zażyła halucynogen może być znacznie utrudniony.

Co zrobić, gdy podejrzewasz, że dziecko ma kontakt z nielegalnymi substancjami?

  • zacznij działać! Problem sam się nie rozwiąże, a w grę wchodzi życie Twojego dziecka!
  • dowiedz się jak najwięcej o substancjach psychoaktywnych
  • ustal reguły postępowania i konsekwentnie ich przestrzegaj – stosuj zasadę ograniczonego zaufania wobec dziecka
  • okazuj miłość i zainteresowanie swojemu dziecku
  • korzystaj ze wsparcia
  • nie usprawiedliwiaj nieobecności w szkole
  • nie wstydź się i nie ukrywaj problemu
  • szukaj pomocy u specjalistów zajmujących się uzależnieniami

 DO POBRANIA:

Poradnik dla rodziców

Zatrucie-pierwsza pomoc

 

Źródło: Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii www.kbpn.gov.pl,

 

Odsłony: 1188

Dzwonki

1.8.10-8.55 2.9.05-9.50 3.10.00-10.45 4.10.55-11.40 OBIAD DLA KLAS 0-III 5.12.00-12.45 OBIAD DLA KLAS IV-VI 6.13.00-13.45 7.13.55-14.40 8.14.45-15.30